تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال

ما در این مقاله قصد داریم تا تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال را شرح دهیم. با محبوب شدن سرمایه گذاری ارز دیجیتال افراد زیادی علاقه پیدا کردند تا در این بازار سرمایه گذاری کنند. این بازار دارای نوسانات زیادی بوده و افراد آماتور باید برای انجام معاملات پرسود آموزش ببینند. برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال باید از پلتفرمی به نام صرافی استفاده نمود. صرافی های آنلاین، خرید و فروش ارز دیجیتال را راحت کرده و تمام افراد در این بازار می توانند یک حساب کاربری را باز کنند و در یکی از این صرافی ها معاملات انجام دهند. در انتخاب صرافی باید حجم معاملات روزانه، تعدد کاربران و همچنین امنیت آن در نظر گرفته شود تا بتوان بهترین صرافی را انتخاب کرد.

صرافی چیست؟

صرافی در واقع پلتفرمی جهت خرید و فروش ارز یا انتقال دارایی های دیجیتال می باشد. صرافی ها کمک می کنند تا خرید و فروش ارز دیجیتال راحت تر انجام شود. این تغییر قیمت و نوسانات آن به صورت لحظه ای تغییر می کند. این نرخ ارزها می تواند به صورت لحظه ای در آنی بالا رفته یا کاهش پیدا نماید.

با ازدیاد ارزهای دیجیتال صرافی های زیادی هم راه اندازی شد که هر کدام خصوصیات و امکانات خاص خود را دارند. اولین صرافی بر حسب حجم معاملات صرافی ” بایننس” می باشد.

صرافی های آنلاین به دو روش متمرکز و غیر متمرکز می باشند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. اکثرا صرافی های آنلاین متمرکز از کاربران خود احراز هویت می گیرند و بدون آن اجازه فعالیت را نمی دهند.

در روش صرافی متمرکز صرافی موردنظر مانند واسطه ای عمل می کند و در ازای دریافت کارمزد خریدار و فروشنده را به هم وصل می کند و صرافی از هر دو طرف مبلغی را به عنوان کمیسیون کم خواهد کرد که اکثر صرافی های جهان همین کار را می کنند.

نوع دیگر صرافی غیر متمرکز می باشد که صرافی موردنظر یک طرف معامله بوده و کاربران با خود صرافی وارد خرید و فروش می شوند. قیمت ارز دیجیتال در این روش کمی بالاتر از صرافی های جهانی بود و دلیلش کارمزد صرافی می باشد.

بنابراین صرافی های متمرکز توسط سازمان یا اداره ای نظارت می شوند و معاملات ارزی در آن انجام شده ولی در صرافی های غیرمتمرکز معاملات خریداران و فروشندگان بدون هیچ واسطه ای انجام شده و با پلتفرمی که وجود دارد می تواند خریدار و فروشنده را به هم وصل کند و نیازی به باز کردن حساب نمی باشد.

👈“ارز بی تی سی” صرافی معتبر آنلاین در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال و مبادلات ارزی می باشد. هدف مهم arzbtc پاسخگویی منظم و پشتیبانی همیشگی می باشد. جهت مشاوره و دریافت اطلاعات با شماره تلفن ۰۹۱۲۱۳۹۴۹۴۴ تماس حاصل فرمایید.

معروفترین صرافی های متمرکز

معروفترین صرافی های متمرکز بایننس(Binance)، کوکوین(KuCoin)، هوبی (Huobi)، کوین بیس (CoinBase)، کراکن (Kraken) می باشند.

معروفترین صرافی های غیر متمرکز

معروفترین صرافی های غیرمتمرکز صرافی پنکیک سواپ (pancake Swap)، یونی سواپ (uniswap)، ام دکس (MDEX)، سوشی سواپ (SushiSwap) می باشند.

بروکر چیست؟

بروکر یا کارگزاری ها یک واسطه حقوقی یا حقیقی می باشند که به عنوان واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می کنند. بروکرها فقط در زمینه ارز دیجیتال فعالیت ندارند و در حوزه های دیگری نیز مانند بازار سهام، اوراق بهادار، طلا یا فلز گران قیمت و همچنین املاک نیز فعالیت دارند. بروکرها برای این واسطه شدن کارمزد هم دریافت می کنند که مقدار آن قبل از معامله مشخص می باشد. هر بروکر سایت مخصوص خود را دارد و با توجه به آن می توان از قیمت ها اطلاع پیدا کرد و سفارشات و خرید و فروش را انجام داد.

بروکرها برعکس صرافی ها تعداد محدودی ارز دیجیتال جهت خرید و فروش ارائه می دهند. معاملات در بروکر زمانی صورت می گیرد که فرد معامله گر مبلغی به عنوان وثیقه از سرمایه خود کنار گذاشته و قفل می شود و بروکر در این زمان اجازه استفاده از لورج را به فرد می دهد تا معامله را انجام نماید.

می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

ربات تریدر ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت صرافی و بروکر

پلتفرم بروکرها دارای امکانات بیشتری در مقابل با صرافی ها می باشند. به طور مثال در بروکرها می توان از چندین نمودار قیمت در یک صفحه استفاده نمود و ابزارهای بیشتری جهت تحلیل تکنیکال دارد. در ادامه تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال باید بگوییم که روش فعالیت صرافی ها به این صورت می باشد که خریدار و فروشنده ارز دیجیتال را به هم وصل کرده و از معاملات کارمزد می گیرند ولی بروکر واسطه ای بین فروشنده و خریدار می باشد که معاملات را با دریافت کردن درصدی از معامله انجام می دهند. هر کدام از این روش ها دارای پلتفرم های متنوع می باشند.

  • در برخی از صرافی ها احراز هویت اجباری می باشد و به کاربرانی که این کار را نکرده اند اجازه فعالیت داده  نمی شود. البته برخی از صرافی های دیگری هم وجود دارند که بدون احراز هویت به کاربر اجازه خرید و فروش ارز دیجیتال را می دهند ولی در بروکرها احراز هویت اجباری بوده و تمام اطلاعات شخص و حسابی کاربر باید ارسال شده و بعد از تایید اجازه فعالیت صادر می شود. با اینکه ایران جزو تحریم شده ها در بروکر می باشد ولی با آی پی های ثابت می توان در این بازار فعالیت نمود.
  • در صرافی ها جهت انجام معامله نیاز به داشتن ارز دیجیتال در کیف پول می باشد که نحوه واریز و برداشت ارز دیجیتال راحت بوده و مهارت خاص را نمی خواهد ولی در بروکرها به دلیل تحریم ایران به صورت مستقیم نمی توانید از کارت بانکی ارزی برداشت نمایید. البته برخی بروکرها به کاربران اجازه می دهند که با کمک یک واسطه به صورت مستقیم درگاه بانکی خود را شارژ نمایند.

نتیجه گیری :

با پیشرفت بازارهای مالی در جهان هر روز بسترهای جدیدی جهت معامله ایجاد می گردد. می توان در انتهای مقاله تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال بگوییم که صرافی های آنلاین بهترین مکان جهت خرید و فروش ارز دیجیتال بوده و بروکر هم برای خرید و فروش سهام ها، فلزات گران و … مناسب می باشد. برای استفاده از هر دوی این پلتفرم ها باید مهارت لازم را داشته باشید تا بتوانید سود لازم را به دست بیاورید.

صرافی ارز بی تی سی این امر را برای مشتریان گرامی فراهم کرده است که به صورت 24 ساعته سرویس پشتیبانی و فعال داشته باشند و به سرعت پاسخ سوالات مشتری را داده و رفع اشکال نمایند.Add a comment