بلاک چین چیست؟

از سوالات متداولی که برای افراد پیش می آید این است که بلاک چین چیست و شاید درک آن هم برای افراد موضوع ساده ای نباشد. در ادامه قصد داریم تا جواب این ابهامات را بدهیم.

شرح بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین به زبان ساده یک سیستم جهت ثبت اطلاعات و گزارش دادن می باشد. فرق آن با سایر سیستم های دیگر، اطلاعات ذخیره شده بر روی سیستم است که بین تمام اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود. با امکان رمزنگاری می توان جلوی هک شدن، حذف یا دستکاری اطلاعات را از بین برد.

بلاک چین در واقع برای حفظ ذخیره اطلاعات محرمانه کاربران و اطلاعات مالی آن ها ایجاد شد و اولین بار با بیت کوین شروع به کار کرد.

بلاک‌ چین به چه روشی کار می کند؟

بلاک چین نوعی دیتابیس می باشد که اطلاعات و دیتاها را در سیستم به صورت الکترونیکی ذخیره می کند که روش ذخیره سازی آن متفاوت با سایر دیتابیس ها است. بلاک چین زنجیره بلوکی را ایجاد می کند که به آن ها بلوک گفته می شود و می تواند هر بلوک اطلاعاتی در خود جای دهد. بلوک ها دارای ظرفیت کمی می باشند و مقدار مشخصی را ذخیره می کنند. زمانی که اطلاعات یک بلوک پر شد به بلوک قبلی وصل شده و همینطور به صورت زنجیره ای از اطلاعات در می آیند.

فناوری بلاک چین بزرگ ترین اختراع بشر پس از اختراع اینترنت بود که نقش زیادی را در این راه برای ذخیره انبوهی از دیتاها ایجاد می نماید.

تاریخچه بلاکچین چیست؟

تکنولوژی بلاک چین اولین بار در سال 2009 در کد برنامه نویسی بیت کوین رونمایی شد و به همین دلیل تاریخ پیدایش آن را با بیت کوین یکی می دانند. بعد از این ارزهای دیگری هم با این فناوری توانستند کوین خود را راه بیاندازند و از آن در کاربردهای دیگری هم استفاده نمایند.

مفهوم بلاک چین چیست؟

بلاک چین از دو کلمه بلاک و چین ساخته شده است(Blockchain =Chain +Block). این به معنی یک زنجیره ای از بلوک ها می باشد که به یکدیگر متصل هستند و به همین دلیل بلاک چین نامیده می شوند. در حالت عادی پایگاه داده جهت ذخیره اطلاعات بوده و توسط فرد یا سازمانی کنترل می گردد ولی تفاوتی که بلاک چین دارد این است که توسط نهاد یا سازمانی کنترل نمی شود. اطلاعات ذخیره شده در آن به طرز متفاوتی با پایگاه داده ها می باشد و تمام اطلاعات ثبت شده در بلاک چین بین تمام اعضای آن شبکه اشتراک گذاشته می شود ولی قابل حذف یا ویرایش نیستند.

هر اطلاعاتی در داخل بلاک های بلاک چین به صورت رمزگذاری شده یعنی ترکیبی از حروف و اعداد ایجاد می شوند و از الگوریتم خاصی تبعیت می نمایند. هر بلاک با توجه به اطلاعاتی که داخل آن می باشد، هش مخصوص را دارد و آن هش در واقع نماد اطلاعات درون بلاک است. در صورت تغییر بخش کوچکی از اطلاعات هم هش به کلی تغییر می نماید و حتی بلاک های دیگر را هم تغییر می دهد زیرا به صورت زنجیره ای می باشند. دلیل این موضوع که نمی توان در بلاک چین چیزی را تغییر بدهید هم این است که فایلی که در شبکه قرار می گیرد نسخه کپی آن در اختیار سایر افراد می باشد و حتی در صورت تغییر هم، افراد کپی آن فایل را دارند.

👈“ارز بی تی سی” صرافی معتبر آنلاین در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال و مبادلات ارزی می باشد. هدف مهم arzbtc پاسخگویی منظم و پشتیبانی همیشگی می باشد. جهت مشاوره و دریافت اطلاعات با شماره تلفن ۰۹۱۲۱۳۹۴۹۴۴ تماس حاصل فرمایید.

خصوصیات منحصر به فرد بلاکچین

 • امنیت بالا

به دلیل این که اطلاعات در بلاک چین رمزنگاری می شود و بعد ذخیره می گردد، باعث می شود که امنیت افزایش پیدا نماید.

 • شفاف بودن کار

در بلاک چین اطلاعات برای تمام اعضای آن قابل مشاهده می باشد و این موضوع آن را شفاف کرده است.

 • غیر قابل تغییر بودن اطلاعات

اطلاعات در بلاک چین غیرقابل تغییر می باشد و قابل حذف شدن نمی باشد.

کار بلاک چین فقط انتقال ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و .. نیست و تمام تراکنش های مالی هم در بلاک چین ثبت می شود.

انواع بلاک چین چیست؟

بلاک چین ها به دو دسته بلاک چین های خصوصی و عمومی تقسیم بندی می شوند ولی نوع دیگری مانند هیبرید و کنسرسیوم هم وجود دارد.

 1. بلاک چین عمومی

بلاک چین عمومی شروع کننده بلاک چین های غیرمتمرکز می باشد. از انواع متمایز شده بلاک چین های عمومی بیت کوین، لایت کوین و اتریوم می باشند. این بلاک چین ها عمومی بوده و با کمک مردم کنترل می گردد.

تمام افراد می توانند عضوی از شبکه شوند و به عنوان قسمتی از شبکه بلاک چین قرار بگیرند. یک کاربر یا نود می تواند دسترسی به سابقه های فعلی یا گذشته و همچنین تاییدات تراکنش ها را داشته باشد. در این نوع بلاک چین فردی مسئول نهایی نمی باشد و هر فردی می تواند در خواندن، نوشتن یا بازبینی بلاک چین ها شرکت نماید. شما در بلاک چین عمومی می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

 • نودها را اجرا کرده و عملیات ماینینگ را شروع نماید.
 • بلاک چین ها را با کمک مرورگرها بررسی و بازبینی نماید.
 • هر فردی می تواند تراکنش داشته باشد.
 1. بلاک چین خصوصی

بلاک چین خصوصی یک نوع شبکه بلاکچین با محدودیت پذیرش بوده که متمرکز می باشد. در این نوع بلاک چین نیاز به کسب اجازه بوده و کارها در یک شبکه بسته اجرا می گردد و این دارایی خصوصی یک فرد یا سازمان می باشد. برعکس بلاکچین‌های عمومی در بلاک چین های خصوصی مسئولیت با یک فرد می باشد از موارد مهمی مانند نوشتن و خواندن محافظت می نماید و جهت خواندن نیاز به اجازه این فرد می باشد و در مورد تصمیم گیری های مهم هم آن را به عهده مسئول مرکزی می سپارند.

نودها در بلاکچین‌های خصوصی می توانند ایجاد تراکنش ها، مشاهده و مجوز آن ها را داشته باشند. سطح امنیت، اختیارات و دسترسی ها در دست سازمان کنترل کننده می باشد و در آن موارد زیر امکان پذیر است:

 • هر فردی اجازه تراکنش ندارد.
 • هر فردی نمی تواند نود را اجرا کرده و شروع به ماینینگ نماید.
 • بلاک چین خصوصی توسط کاربر معمولی قابل بررسی نمی باشد.

دسترسی شبکه بلاک چین خصوصی برای عموم آزاد نمی باشد و هر شخصی نمی‌تواند یکی از اعضای آن باشد.

بلاک چین کنسرسیوم چیست؟

بلاک چینی هم وجود دارد که به صورت نیمه غیر متمرکز می باشد و شبکه بلاک چین در آن توسط بیشتر از یک سازمان اداره می شود. بخشی عمومی و بخشی خصوصی دارد و می توان آن را ترکیبی دانست. در این نوع بلاک چین به چند کاربر اختیار تایید تراکنش ها و نظارت داده خواهد شد و اختیارات بین اعضای آن کنسرسیوم تقسیم می شود.

بلاک چین هیبرید چیست؟

بلاک چین هیبرید ترکیبی از بلاک چین خصوصی و عمومی می باشد و خصوصیات هر دو را با هم دارد و این امکان را می دهد که هم سیستم بدون اجازه عمومی و هم بدون اجازه خصوصی کار کنند. کاربران یا همان نودها می توانند دسترسی های افراد را کنترل نمایند. مانند دراگون چین که یکسری از داده ها را به صورت شفاف نگه می دارد و یکسری از آن ها را به صورت خصوصی در اختیار مشاغل مختلف می گذارد.

کاربرد بلاک چین چیست؟

بلاک چین فقط در حوزه رمزارزهای دیجیتال کار نمی کند. بلاک چین جهت ذخیره اطلاعات به روش خاص می باشد ولی در حوزه رمز ارزها به دلیل مباحث مالی و سرمایه گذاری بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

در واقع این واقعیت است که فناوری بلاک چین برای حفاظت از حقوق افراد ایجاد شده است و در حال حاضر از این فناوری در مقابله با جعل داده ها استفاده می گردد. برخی از شرکت ها هم در تولید تلفن های همراه از این تکنولوژی استفاده می کنند ولی با این حال و تعاریف بیشترین کاربرد فناوری بلاک چین در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد. همه اطلاعات در یک دارایی دیجیتال در بلاک چین همان ارز دیجیتال می باشد. مثلاً ارز دیجیتال بیت کوین از شبکه بلاک چین بیت کوین استفاده می نماید.

تعداد زیادی از رمز ارزهایی که پس از بیت کوین معرفی شده اند نیز از همین تکنولوژی بهره می گیرند. البته راه های دیگری هم جهت ارائه رمز ارزها می باشد ولی مطرح ترین آن ها در دنیای ارز دیجیتال همین بلاک چین می باشد.

معایب و مزایای بلاک چین

 • روش توزیع شدگی

همانطور که گفتیم اطلاعات در شبکه بلاک چین ذخیره می شود و قابل تغییر نیست و در صورت تغییر هم توسط تمام نودها قابل شناسایی می باشد.

 • تغییر ناپذیر بودن

می توان به صورت قطعی گفت که بلوک هایی که در یک زنجیره بلوکی می باشند قابل تغییر نیستند و پس از تغییر اطلاعات به سختی می توان آن ها را حذف یا تغییر داد. این گزینه برای ذخیره مالی گزینه مناسبی می باشد.

 • داشتن کلید خصوصی

همگی دیتاها و اطلاعات در بلاک چین ها با کلید عمومی رمزنگاری می شوند. در صورتی که فردی کلید خصوصی شخصی خود را گم نماید دیگر نمی تواند به اطلاعات خود دسترسی داشته باشد و دارایی های خود را از دست خواهد داد. درست است که این خصوصیت برای تامین امنیت خوب است ولی در صورت مشکل کاربر نمی تواند دارایی ها خود را بازگرداند.

 • حمله 51 درصد بلاک چین

تغییر اطلاعات در یک شبکه بلاک چین امری سخت بوده ولی غیر ممکن نمی باشد. از رایج ترین خطرها جهت امنیت یک شبکه حمله 51 درصد می باشد و زمانی روی می دهد که نود شبکه کنترل بالای 50درصد پردازش یک شبکه بلاک چین را دست می گیرد. اگر این اتفاق بیوفتد نود می تواند اطلاعات را در این شبکه تغییر بدهد.

 • اصلاح ناپذیر بودن داده‌ها

این مورد یکی از معایب بلاک چین است که بستگی به محل استفاده آن روی می دهد. زمانی که یک داده در شبکه ذخیره می شود به راحتی اصلاح پذیر نیست و باید تمام نودها با اصلاح آن موافقت نمایند.

صرافی ارز بی تی سی این امر را برای مشتریان گرامی فراهم کرده است که به صورت 24 ساعته سرویس پشتیبانی و فعال داشته باشند و به سرعت پاسخ سوالات مشتری را داده و رفع اشکال نمایند.Add a comment