بیت کوین چیست؟

اولین ارز دیجیتالی، ارزی به نام بیت کوین بود که شروع کننده جریان غیرمتمرکزسازی پول شد. بیت کوین می تواند نوعی پول باشد که بتوانید با آن خرید یا سفارش آنلاین خود را انجام داده و به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت یا بستری جهت برنامه های غیرمتمرکز در آینده باشد. شما ممکن است در مورد اینکه بیت کوین چه نوع ارزی است شنیده باشید. در واقع ارز غیرمتمرکزی می باشد که توسط مردم کنترل می شود. در ادامه به سوال افرادی که اطلاعی از این که بیت کوین چیست؟ ندارند، پاسخ خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

معرفی بیت کوین

بیت کوین یک نوع پول الکترونیکی می باشد که می توانید با کمک آن به هر نقطه ای از دنیا پول ارسال کرده و یا از آن جهت خرید کالا و خدمات استفاده نمایید. دو خصوصیت اصلی بیت کوین غیر متمرکز بودن آن و چاپ نکردن واحد پولی بیشتر، می تواند مسیر جدیدی را برای نظام اقتصادی و نقل و انتقال ارزی و حتی سفارش از فروشگاه های آنلاین باز نماید.

بیت کوین توسط چه گروهی کنترل می شود؟

بیت کوین برعکس پول های امروز که توزیع آن در اختیار دولت می باشد در کنترل هیچ گروه یا فردی نمی باشد. اشخاصی که به این شبکه ارز دیجیتال وارد می شوند باید قوانین شبکه را پذیرا شوند و این قوانین به صورت کد برنامه نویسی در اینترنت برای تمام افراد قابل دیدن است. بنابراین می توانیم بگوییم که بیت کوین توسط گروه خاص یا به صورت شخصی اداره نمی‌شود.

گروه های گوناگونی در شبکه بیت کوین حضور دارند که می توان به استخراج کنندگان، توسعه دهندگان و نودهای شبکه اشاره نمود. هر کدام از گروه ها کار و وظیفه خاصی را در شبکه به عهده دارند. مثلاً وظیفه استخراج کنندگان تایید انتقال بیت کوین است که به آن تراکنش می گویند یا توسعه کنندگان که مسئول ارتقای بیت کوین می باشند و همچنین نودها تاریخچه تراکنش ها را در شبکه انجام می دهند و درهاردها ذخیره می کنند. در واقع همکاری گروه های مختلف می تواند موجب رشد و تداوم حیات بیت کوین باشد.

👈“ارز بی تی سی” صرافی معتبر آنلاین در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال و مبادلات ارزی می باشد. هدف مهم arzbtc پاسخگویی منظم و پشتیبانی همیشگی می باشد. جهت مشاوره و دریافت اطلاعات با شماره تلفن ۰۹۱۲۱۳۹۴۹۴۴ تماس حاصل فرمایید.

هدف بیت کوین

هدف بیت کوین انتقال یا ذخیره کردن پول به همراه امنیت آن است. به همین دلیل می توان آن را یک نوع بانکداری و سیستم پرداخت امن دانست. کاری که بیت کوین می کند این است که کنترل واقعی پول را به دست افراد می دهد و با کلمه عبوری که به آن کلید خصوصی می گویند، فقط مالک پول می تواند انتقال و خرج کردن بیت کوین را انجام دهد.

هدف دیگر بیت کوین مشکلی به نام “دوبار خرج کردن” بود که در پول های فیزیکی وجود ندارد. تا قبل از بیت کوین یک سازمان مرکزی برای جلوگیری از” دوبار خرج کردن “سرمایه و چک کردن موجودی قبل از خرید وجود داشت ولی بیت کوین سیستمی را درست کرد که نیازی به فردی برای این کار نباشد و بررسی تراکنش ها توسط تمام اعضای شبکه انجام گیرد و دیگر نیازی به دوبارخرج کردن نیست.

در واقع بیت کوین مشابه ارزهای دیگر پشتوانه‌ای ندارد و اعتبار آن بر اساس اعتماد مردم است.

مزایای استفاده از بیت کوین

  • غیرمتمرکز بودن

از مهم ترین مشخصه بیت کوین غیرمتمرکز بودن آن می باشد. همانطور که گفتیم بیت کوین توسط هیچ فرد یا گروهی کنترل نمی شود و قدرت بین شبکه در بین افراد توزیع شده است. این قدرت همان قدرت توزیع پول باشد که از دست بانک ها به دست مردم برگشته است. خصوصیت غیر متمرکز بودن بیت کوین باعث شده است که افرادی که ضعف سیستم های مالی را درک کرده اند به این فناوری گرایش پیدا کنند.

  • محدود بودن تعداد بیت کوین

دولت ها می توانند به صورت نامحدود پول چاپ کنند ولی در شبکه بیت کوین تمام افراد می توانند در خلق واحد های پولی مشارکت نمایند ولی تولید آن ها محدود می باشد و حداکثر آن 21 میلیون واحد است. محدود بودن تعداد بیت کوین باعث شده تا القابی مانند طلای دیجیتال را به آن بدهند.

  • تراکنش‌های نیمه ‌ناشناس

در سیستم های بانکی مشتریان برای افتتاح حساب نیاز به ثبت نام دارند ولی در بیت کوین در چند ثانیه ساخت حساب انجام می شود. در این شبکه بیت کوین اطلاعات هویتی پرسش نمی شود ولی نباید فکر کنید که سیستم ناشناس می باشد. با این که شما می توانید آدرس بسازید و به بیت کوین بفرستید ولی این تراکنش ها ناشناس نمی باشند. این تراکنش ها را می توان نیمه ناشناس دانست.

تراکنش های بیت کوین شفاف می باشند و هر تراکنشی توسط همه افراد شبکه قابل مشاهده است. این به معنی افشای اطلاعات هویتی افراد نمی باشد و فقط می توان آدرس ها را به همراه دریافت و ارسالشان دید. البته صرافی های ارز دیجیتال به دلیل جلوگیری از پولشویی اطلاعات کاربران را درخواست می کنند تا بتوانند در زمان مناسب آن ها را پیگیری نمایند.

  • تراکنش‌های غیر قابل برگشت

زمانی که شما در ارسال پولی در حساب بانکی خود به دیگران، اشتباهی می کنید می توانید با مراجعه به دستگاه های قضایی پول خود را برگردانید ولی در بیت کوین این موضوع متفاوت می باشد. پولی که به آدرس اشتباه ارسال می شود دیگر قابل برگشت نیست زیرا تراکنش آن به تمام اعضای شبکه ارسال می گردد و قابل تغییر نمی باشد. این موضوع به دلیل غیرمتمرکز بودن شبکه بیت کوین است.

  • غیرقابل جعل کردن

بیت کوین قابل جعل نیست و کسی هم نمی تواندبا تراکنش ساختگی بیت کوینی را در شبکه ایجاد نماید. همچنین امکان وارد کردن بیت کوین خارج از شبکه یا دزدی از سایرین وجود ندارد.

جعلی نبودن بیت کوین به دلیل وجود رمزنگاری می باشد که با ایجاد کلیدهای عمومی و خصوصی چیزی به نام بیت کوین تقلبی وجود ندارد.

سهولت در حمل و جابجایی

یکی از خصوصیات خوب بیت کوین این است که بدون توجه به مبلغ می توانید هر مقداری را نگه داری نمایید. نگه داری بیت کوین با کیف پول سخت افزاری می باشد که تنها با یادداشت رشته ای اعداد و حروف رمزی می توانید آن را جا به جا نمایید.

روش استخراج بیت کوین

شاید سوالی که برای افراد مطرح شود این است که بیت کوین ها توسط چه کسی ساخته می شوند. اولین استخراج کننده که موفق به یافتن معمای ریاضی بلاک گردد معادل آن پاداشی که همان بیت کوین است دریافت می کند. در واقع پاداش ها برای ماینرها از دو منبع اساسی می باشند :

1)کارمزد یا هزینه تراکنش که توسط کاربران تعیین می شود

2)پاداش حل بلاک به ماینر

تراکنش‌های بیت کوین رایگان نمی باشند و کاربران باید جهت جلب توجه ماینرها و تایید تراکنش های آن ها، مبلغی مشخص را به عنوان هزینه و کارمزد به آن ها بدهند.

عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین با توجه به عرضه و تقاضا می باشد ولی برخی از عوامل می توانند تاثیرگذار باشند. به طور مثال اعلام کردن ممنوعیت استخراج یا خرید و فروش می تواند روی قیمت تاثیرگذار باشد. همچنین اتفاقات مهم یا تصمیمات اجتماعی یا سیاسی می تواند قیمت ارز را بالا و پایین کند. البته به صورت کلی بازار ارزهای دیجیتال به دلیل تازه کار بودن نوسانات زیادی دارد.

روش خرید بیت کوین

روش خرید بیت کوین از صرافی های آنلاین یا فروشنده ها می باشد. جهت خرید بیت کوین می توانید از راه های کارت بانکی، کارت های اعتباری یا سایر ارزهای دیجیتال اقدام نمایید ولی در حالت کلی مراحل به روش زیر می باشد:

1)نصب کردن کیف پول

2) پیدا کردن صرافی آنلاین معتبر

3) واریز کردن پول به حساب فروشنده و دادن آدرس کیف پول جهت دریافت بیت کوین

4) انتقال دادن بیت کوین

دلیل خرید بیت کوین

شاید سوالی برای افراد پیش بیاید که چرا باید بیت کوین بخرم؟ با توجه به نمودار صعودی این ارز دیجیتال و تاریخچه آن می توانید به این موضوع تفکر کنید که بیت کوین هر روز بهتر از دیروز بوده است. البته این تفکر درست نیست و زمانی که قیمت آن بالا می رود این خبر در بین افراد سروصدا به پا می کند. بسیاری از مواقع افراد در اوج قیمت بیت کوین را می خرند و ضررهای زیادی را متحمل می شوند. پس دقت نمایید که زمانی که همه به سمت خرید آن می روند شما نباید آن را بخرید. پس زمانی که به طور کامل بیت کوین را شناختید می توانید در زمان مناسب آن را خریداری نمایید.

بیت کوین و خرید کالا

استفاده نمودن از بیت کوین جهت خرید کالا و خدمات هر روز در حال افزایش می باشد. از مزیت های فراهم کردن خرید برای کاربرانی که مثل ایران تحریم می باشند این است که کاربران به کمک آن بدون نیاز به کارت های اعتباری و پی ‌پال می توانند سرویس مورد نظر خود را خریداری نمایند. همینطور خرید با بیت کوین در فروشگاه ها و رستوران ها هم در حال گسترش می باشد ولی در ایران هنوز مکان های زیادی راه اندازی نشده است. البته مانعی به نام کند بودن تراکنش ها باعث شده که کسب و کار دشوار شده باشد که برای رفع آن باید از شبکه لایتنینگ استفاده نمود.

کیف پول بیت کوین

جهت ذخیره کردن و یا نگه داشتن بیت کوین احتیاجی به افتتاح حساب نمی باشد و شما می توانید با یک کیف پول سخت افزاری ارسال، دریافت و نگه داری ارز خود را انجام دهید. این کیف پول ها رایگان می باشند و شما می توانید به راحتی آن ها را از سایت رسمی بیت کوین دانلود نمایید.

دقت کنید که تراکنش ها در کیف پول قابل بازگشت نمی باشد پس همیشه از آن نسخه پشتیبانی تهیه نمایید و کلمات آن را در جایی مطمئن و به دور از دسترس بقیه قرار دهید.

صرافی ارز بی تی سی این امر را برای مشتریان گرامی فراهم کرده است که به صورت 24 ساعته سرویس پشتیبانی و فعال داشته باشند و به سرعت پاسخ سوالات مشتری را داده و رفع اشکال نمایند.Add a comment