ارز دیجیتال چیست؟

مدل خاصی از پول دیجیتال را ارز دیجیتال می نامند که بر اساس علم رمزنگاری پایه گذاری شده است. اکثر ارزهای دیجیتال جهت استفاده از خصوصیات اصلی مثل شفاف بودن و غیرقابل تغییر بودن از بلاک چین بهره می برند. ارزهای دیجیتال ماهیتی غیر متمرکز دارد. غیرمتمرکز بودن یعنی هیچ سازمان یا گروهی آن را کنترل نمی نماید.

Cryptocurrency یا همان ارز دیجیتال را می تواند به طور مستقیم و بدون دخالت واسطه ای به فرد دیگری در اینترنت ارسال نمود.  این به این معنی می باشد که شما برای ارسال ارزهای دیجیتال نیازی به بازگشایی حساب بانکی و بهره بردن از خدمات آن ها نخواهید داشت. رمز ارزها مشابه با دلار یا ریال با روش های مختلفی ایجاد و منتشر می شوند. برخی از این ارزها مانند بیت کوین با کمک ماینینگ می باشند و برای تولید برخی دیگر همه سکه ها قبل از استخراج در شبکه قرار می گیرند.

محصول مهم در ارزهای دیجیتال بلاک چین می باشد. بیشتر ارزهای دیجیتال از بلاک چین استفاده می کنند که می تواند امکان دیده شدن تمام تراکنش ها را برای افراد داخل شبکه و افراد خارج از شبکه فراهم کند. ایده بیت کوین در سال 2008 بود و اولین سکه های آن در سال 2009 استخراج شد. می توان آن را اولین ارز دیجیتال حقیقی نام برد که البته قبل از آن هم تلاش های زیادی جهت ساخت ارز دیجیتال ساخته شد.

👈“ارز بی تی سی” صرافی معتبر آنلاین در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال و مبادلات ارزی می باشد. هدف مهم arzbtc پاسخگویی منظم و پشتیبانی همیشگی می باشد. جهت مشاوره و دریافت اطلاعات با شماره تلفن ۰۹۱۲۱۳۹۴۹۴۴ تماس حاصل فرمایید.

ریشه شکل گیری ارزهای دیجیتال دو موضوع “اعتماد کردن” و “دوبار خرج کردن” می باشد. شما زمانی که از بانک ها جهت انتقال پول هایتان استفاده می کنید در واقع به آن اعتماد کرده اید. در واقع اعتماد برای جلو بردن بیشتر کارها ضروری می باشد. بیت کوین با ارائه راهکار باعث شده بود که مشکل اعتماد و دوباره خرج کردن را حل نماید. این کار با بررسی در سیستم های مالی و سرورهای مرکزی می توانست تا جلوی دوباره خرج کردن پول را بگیرد و همچنین از تقلب کردن سایر افراد هم جلوگیری نماید.

دیگر احتیاجی نبود تا اشخاص جهت نگه داری و انتقال پول به فرد دیگر یا گروه بانکی اعتماد نمایند. اعتماد در تمام زمینه های نقل و انتقال پول و همچنین در موارد دیگر هم به یک دردسر بزرگ تبدیل شده بود. به همین دلیل این سیستم برای سایر فعالیت های انسانی هم به کار گرفته شد. در حال حاضر توکن های زیادی بر روی بسترهای ارزهای دیجیتال مانند ایاس، ترون و اتریوم ساخته شده اند که از بلاک چین های اصلی جهت اجرا کردن تراکنش های خود استفاده می کنند.

چگونگی کار رمز ارزها

 رمز ارزها جهت اجرا کردن تراکنش‌های خود، از مدل‌های مختلفی بهره می گیرند. مثلاً بیت کوین از نمونه اثبات کار استفاده می‌کنند که استخراج‌ کنندگان یا ماینرها می توانند تراکنش‌ها را تایید نمایند. روش تراکنش‌ ارزهای دیجیتال به نام P2P یا همتا به همتا می باشد و بر همین نیاز هم واسطه ها حذف می شوند.

نظارت بر روی شبکه های ارزهای دیجیتال و تامین کردن امنیت آن با نودها تامین می گردد و به راه های مختلفی انتخاب می شود. مثلاً استخراج کننده در بیت کوین، ماینرها می باشند و در ترون ها درباره انتخاب نودها، رای گیری می گردد و در شبکه های سهام هر فردی که سکه های خود را به صورت سهام قفل کرده باشد، توانایی تصمیم گیری در مورد تراکنش ها را دارد.

تفاوت ارز دیجیتال با پول‌های معمولی

بعضی از خصوصیات خاص باعث ایجاد تفاوت هایی بین پول و ارز دیجیتال شده است که همه این خصوصیات در تمام ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

  • خصوصیت اول ارزهای دیجیتال قابل برگشت نبودن تراکنش ها می باشد. در صورتی که ارز دیجیتالی را انتقال دهید و تراکنشتان تایید گردد دیگر نخواهید توانست آن را برگردانید و در صورتی می توانید این کار را انجام دهید که گیرنده تمایل به انجام این کار داشته باشد ولی در بانک ها این روش مختلف است. در صورتی که شما به اشتباه پولی را به شخص دیگری انتقال دهید می توانید از دستگاه قضایی آن را برگردانید ولی در ارزهای دیجیتال انتقال اشتباه مساوی با از دست دادن همیشگی پول می باشد.
  • خصوصیت دوم ارزهای دیجیتال ناشناس بودن آن ها است. در واقع آدرس های کیف پول افراد همانند شماره حساب یا شماره کارت بانکی می باشد و حاوی اطلاعات هویتی شما نخواهد بود. آدرس ها از رشته ای از عبارات اعداد و حروف تشکیل شده اند که با بررسی کردن تاریخچه و تحلیل آن ها می تواند به هویت افراد رسید. در برخی از ارزهای دیجیتال مانند گرین، مونرو و زی کش حریم خصوص بیشتر لحاظ شده و شناسایی آن ها سخت و غیر ممکن است.
  • خصوصیت سوم در رمز ارزها موضوع جهانی بودن و بین المللی بودن آن ها می باشد. ارسال کردن پول به مناطق مختلف در دنیا می تواند چند روز طول بکشد ولی در ارزهای دیجیتال بدون محدودیت مرزی فقط چند ثانیه طول خواهد کشید و از هر نقطه ای به نقطه دیگر قابل انتقال می باشد.
  • خصوصیت چهارم موضوع امنیت در ارزهای دیجیتال می باشد. این امنیت می تواند داخل شبکه توسط قدرت هش به اشتراک گذاشته شود. سیستم رمز نگاری قوی در این سیستم توانسته است کلیدهای عمومی و خصوصی را به افراد بدهد که بتوانند کنترل پول دیجیتال خود را فقط در دست خود بگیرند و فرد دیگری به آن دسترسی پیدا نکند.
  • آخرین خصوصیت که می توانیم از آن به عنوان خصوصیت پنجم نام ببریم انحصاری نبودن رمز ارزها نسبت به پول‌‌های معمولی می باشد. اشخاص برای این که بتوانند از شبکه های مختلفی مانند اتریوم، لایت کوین، اتریوم، بیت کوین و… بتوانند استفاده نمایند نیازی به اجازه از فرد یا گروه خاصی ندارند. آن ها با دانلود تاریخچه تراکنش ها می توانند بدون نیاز به اجازه دریافت یا ارسال ارز دیجیتال را، انجام دهند.

ارزهای دیجیتال را می‌توانید از صرافی‌های آنلاین داخلی خریداری نمایید یا به فروش برسانید و جهت انجام این کار نیاز به طی عملیات احراز هویت دارید.

انواع ارز دیجیتال کدام است؟

به غیر از بیت کوین سایر ارزهای دیجیتال به دو بخش توکن ها و آلت کوین ها تقسیم می شوند. کوین یا آلت کوین ها بلاک چین مخصوص خود را دارند. بخشی از این کوین ها از کدهای اولیه بیت کوین ساخته شده اند. این تغییرات با اعمال اصلاحات جزئی در مواردی مانند مقدارسکه‌ها، زمان ایجاد کردن بلاک ها، الگوریتم استخراج و… از بیت کوین ها به وجود آمده‌اند.

برخی دیگر از کوین‌ها مانند ریپل، اتریوم و ویوز شبکه خود را بدون استفاده کردن از کدهای بیت کوین می سازند و این بلاک چین‌ها جهت کاربردهای بالاتری به غیر از پول دیجیتال ایجاد شده‌اند.

دسته دیگری از ارزهای دیجیتال، توکن‌ها می باشند که بر روی بستر یک پلتفرم مانند ویوز، ایاس یا اتریوم ساخته می‌شوند. این دسته دارای بلاک چین جداگانه‌ای نیستند و جهت اجرای تراکنش‌های خود از بلاک چین های اصلی کمک می‌گیرند.

توکن‌ها در طی عرضه کردن اولیه سکه در ازای تامین سرمایه جمعی به سرمایه‌گذاران داده می شود. توکن‌ها کاربردهای مخصوص به خود دارند و نمی‌توان آن‌ها را فقط مانند یک ارز تصور نمود و به دو بخش توکن های کاربردی و توکن های اوراق بهادار تقسیم می شوند.

ارزهای دیجیتال معروف

ارزهای بسیاری در بازار فعلی دنیای دیجیتالی وجود دارد که در طول این ده سال خود را در رده های بالای جدول نگه داشته اند و هنوز هم ارزشمند می باشند ولی در صورتی که برخی از آن ها بی ارزش شده اند. در حدود دوهزار ارز دیجیتال داریم که معروفترین و با ارزش ترین آن ها به شرح زیر می باشد.

  • بیت کوین

از قدیمی ترین و ارزشمندترین ارز های دیجیتال را می توان بیت کوین نام برد که در مرکز توجه هات ومحبوبیت بین کاربران قرار دارد. از زمانی که این ارز دیجیتال ایجاد شده است در حدود ده سال می گذرد و تا همین الان جایگاه اول را در بین ارزهای دیجیتال دارد.

  • اتریوم

در سال 2013 ایده اتریوم مطرح گردید و عرضه اولیه سکه آن در سال ۲۰۱۴ انجام شد و در سال بعد آن یعنی در سال ۲۰۱۵ شبکه آن راه‌اندازی گردید. از همان ابتدا اتریوم با ایده‌های نوآورانه رونمایی شد و با پلتفرم اتر (ether) شروع به کار کرد و می توان جهت ساخت توکن از اتریوم استفاده نمود.

  • لایت کوین

با هدف پرداخت‌های آنی و سریع، لایت کوین با ایجاد تغییراتی بر کدهای بیت کوین ایجاد شد. این ارز دیجیتال را با اسم نقره دیجیتال می شناسند که از آلت کوین های قدیمی می باشد.

  • ریپل

جهت انجام تراکنش های ارزان و سریع ریپل با پلتفرم متن‌بازی طراحی و در سال 2012 عرضه شد و می تواند از پول‌های رایج در شبکه خود پشتیبانی نماید. ریپل تمرکز خود را بر همکاری با بانک‌ها و همچنین توسعه سیستم، متمرکز نموده است و کوین آن اکس آر پی نام دارد.

  • بیت کوین کش

بیت کوین کش در سال 2017 با اعمال تغییر بر روی یکی از فورک‌های معروف بیت کوین ایجاد گردید. بیت کوین کش در سال  ۲۰۱۸ توانست که به دو زنجیره به نام های ABC و SV تقسیم گردد و به این ترتیب زنجیره ABC یا همان بیت کوین کش فعالیت خود را ادامه داد.

علت محبوبیت ارزهای دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال به دلیل های مختلفی مورد محبوبیت در جهان واقع شده اند. بازار پرنوسان، ایده های آزادانه و فناوری جدید به کار رفته در آن توانسته است هر روز طرفداران بیشتری را به این عرصه وارد نماید. این بازار ارز دیجیتال ممکن است به دلیل نوپا بودن دارای نوسان زیادی باشد و در یک لحظه قیمت ها از یک یا چند درصد رشد یا ریزش نماید.

فناوری که در ارزهای دیجیتال به کار رفته است با کمک رمزنگاری پایه ریاضیات می باشد و اجازه تقلب را به افراد نخواهد داد. همچنین کنار گذاشته شدن واسطه ها توانسته است تا افرادی که از این نوع سیستم کاری رضایت نداشتند را راضی نگه دارد و به این سمت سوق دهد.

صرافی ارز بی تی سی این امر را برای مشتریان گرامی فراهم کرده است که به صورت 24 ساعته سرویس پشتیبانی و فعال داشته باشند و به سرعت پاسخ سوالات مشتری را داده و رفع اشکال نمایند.Add a comment